Pierwsze kroki ze znalezionym ptakiem
Pierwsze kroki ze znalezionym ptakiem
1. Pierwszą i najważniejszą zasadą jaką powinniśmy się kierować, jest zasada "nie szkodzić".
2. Ustalamy do jakiego gatunku należy znaleziony ptak - jest to konieczne w celu ustalenia odpowiedniego pokarmu.
3. Zapewniamy mu maksymalną ciszę i spokój - posłuży temu odpowiedniej wielkości kartonowe pudełko z otworami wentylacyjnymi.
4. Gdy nie jesteśmy pewni z jakim gatunkiem ptaka mamy do czynienia i czym powinniśmy go żywić, na początek najlepiej ograniczyć się do podania mu wody (najlepiej mineralnej niegazowanej lub przefiltrowanej) o temperaturze pokojowej. Musimy uważać, aby ptak się nie zachłysnął - grozi to zachłystowym zapaleniem płuc, bądź uduszeniem. Dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w zakraplacz, pozwoli on na ostrożne dawkowanie wody. Płyn zakraplamy zawsze na dolną część dzioba. Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby znajdujące rannego lub młodego ptaka jest złe karmienie. Niestety podawanie niewłaściwego pokarmu często prowadzi do śmierci zwierzęcia.
5. W razie pytań lub wątpliwości zadzwoń do Fundacji lub skonsultuj się z weterynarzem. Powinien on ustalić, czy zwierzę jest chore i ewentualnie przepisać odpowiednie leki. W przypadku złamań kończyn konieczne jest jak najszybsze nastawienie i unieruchomienie złamania przez lekarza, gdyż u ptaków proces zrastania się kości następuje bardzo szybko. Źle zrośnięte skrzydło odbiera ptakowi możliwość powrotu do pełnej sprawności fizycznej i normalnego lotu.
6. Pragnąc pomóc pamiętajmy, iż nie wszystko, co dobre dla nas jest dobre dla zwierząt. Dotyczy to zarówno produktów spożywczych, jak i leków.
TAK WIĘC:
Nie podajemy do picia mleka, śmietany i innych napojów niż woda!!!
Nie karmimy ptaka chlebem, ani produktami zawierającymi sól, przyprawy (ser żółty, kiełbasa).