Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Czym się zajmujemy

Kategoria: Co robimy

Działalność na rzecz ratowania dzikich zwierząt od wielu lat prowadzona jest w prywatnym, dwupokojowym mieszkaniu, na 6-tym piętrze wieżowca. W latach 1994-2013 do naszego niewielkiego azylu przyjęliśmy przeszło 5000 ptaków z 157 gatunków oraz 280 ssaków z 17 gatunków. Spośród nich ponad 84% zostało przywróconych naturze.

co robimy karmienie

Mimo, iż działamy na terenie województwa zachodniopomorskiego i większość ptaków trafia do nas z terenu województwa zachodniopomorskiego, przyjmujemy niekiedy ptaki z innych województw jak również z Niemiec.
Na dzień dzisiejszy Fundacja przyjmuje od 150 do 180 ptaków rocznie. Najczęściej są to ptaki miejskie, takie jak sikorki, wróble, zięby, gile, kosy, jerzyki, jaskółki, kowaliki. Ale trafiają również pod naszą opiekę ptaki szponiaste, takie jak pustułki, myszołowy, krogulce, a także sowy - puszczyki, pójdźki oraz uszatki.
Oprócz gatunków pospolitych, pomoc w azylu znajdują gatunki rzadkie, niekiedy wręcz unikatowe, wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (m.in. bielik, bąk, bączek, kania ruda, kania czarna, puchacz, sokół wędrowny, uszatka błotna, orlik krzykliwy ).

 

co robimy wiewiorka

Nie zapominamy również o futrzastych podopiecznych - do Fundacji trafiają również ssaki. Znalazły więc u nas pomoc młode lisy, kuny domowe, wiewiórki, jeże, dziki, sarny i jenoty. Schronienie znajdują u nas także nietoperze. Wszystkie zwierzęta po odkarmieniu lub wyleczeniu, przewożone są do ogrodów zoologicznych bądź do innych ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt wyposażonych w duże woliery rozlotowe, skąd po przystosowaniu ich do życia na wolności są wypuszczane.
Fundacja zajmuje się również ochroną ptaków miejskich zamieszkujących najbliższe otoczenie człowieka. W ostatnich latach skierowaliśmy do Sądów ogromną ilość spraw karnych przeciw tym, którzy z prawem mają na bakier nie przestrzegając obowiązującego w Polsce prawa.
Podczas termomodernizacji bloków, które od dziesiątków lat były schronieniem dla wielu gatunków ptaków - ot tak po prostu - zabija się je. I choć Ustawa o ochronie przyrody zabrania tego - zabija się ptaki oraz niszczy ich siedliska. Urzędy odpowiedzialne za ich ochronę, niestety wielokrotnie zezwalają na tego typu przestępstwa. Przestępstwa skierowane przecież przeciw ptakom, które podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Dlatego Fundacja nasza podjęła wszelkie starania o ratowanie ptaków i ich siedlisk - tych największych naszych sprzymierzeńców gdyż oprócz tego, że wiosną rozweselają nasze ponure osiedla swoim śpiewem i samą obecnością to przede wszystkim chronią nas przed uciążliwymi meszkami i komarami.

Mimo, iż działamy na terenie województwa zachodniopomorskiego i większość ptaków trafia do nas z terenu województwa zachodniopomorskiego, przyjmujemy niekiedy ptaki z innych województw jak również z Niemiec. Na dzień dzisiejszy Fundacja przyjmuje od 150 do 180 ptaków rocznie. Najczęściej są to ptaki miejskie, takie jak sikorki, wróble, zięby, gile, kosy, jerzyki, jaskółki, kowaliki. Ale trafiają również pod naszą opiekę ptaki szponiaste, takie jak pustułki, myszołowy, krogulce, a także sowy - puszczyki, pójdźki oraz uszatki. Oprócz gatunków pospolitych, pomoc w azylu znajdują gatunki rzadkie, niekiedy wręcz unikatowe, wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (m.in. bielik, bąk, bączek, kania ruda, kania czarna, puchacz, sokół wędrowny, uszatka błotna, orlik krzykliwy).

Odsłony: 27255