Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ludzka bezmyślność

Kategoria: Azyl

piskleta kopciuszkaTego roku, tak samo jak i w ubiegłych latach obserwowaliśmy z przerażeniem remonty budynków wykonywane w okresie ptasich lęgów, powodując ogromne spustoszenie w świecie zwierząt. Podczas takiego remontu zabijanych jest w Polsce tysiące ptaków oraz niszczone są bezpowrotnie ich siedliska.

Prace przeprowadzane są bez zachowania podstawowych zasad i poszanowania obowiązującego w Polsce prawa. Nasza Fundacja zawsze podejmowała w takiej sytuacji interwencje, przy okazji których spotykaliśmy się ze skrajnymi emocjami. Trafialiśmy już na ludzi przychylnych i ludzi wrogo nastawionych, i jak zwykle przekonywaliśmy się o jednym: sprawy ochrony środowiska, społecznego dobra i harmonii zawsze przegrywają z niepohamowaną chęcią zysku. Ekologia nie ma szans z ekonomią, choć od ponad dwóch dekad mówi się o zrównoważonym rozwoju mającym godzić te dwie dziedziny.

 

Z powodu ludzkiej bezmyślności i okrucieństwa do fundacji naszej trafiły 4 pisklęta kopciuszka, które wraz z gniazdem zostały wyrzucone do kontenera na gruz podczas remontu budynku w jednej z dzielnic Szczecina - Pogodno. Na tej samej budowie znaleźliśmy później jeszcze jedno zniszczone gniazdo wraz z przerażonym rodzicem, niestety już bez piskląt.

piskleta kopciuszka 2

Nikt poza nami nie podjął jakiejkolwiek interwencji aby ochronić te ptaki przed niechybną śmiercią, mimo iż kopciuszki objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Uratowane pisklęta wyrosły i niedługo zostaną przywrócone naturze. Nie wiadomo również jak dużo innych maluchów zginęło w otchłani kontenera. W sprawie tej Fundacja złożyła doniesienie do prokuratury i czeka na wszczęcia postępowania przeciwko przestępcom.

Początek lipca nie przyniósł dla nas dobrych wieści. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie zabicia ogromnej ilości jaskółek oknówek podczas remontu Mostu Cłowego.

Ponad dwa lata temu, podczas prac remontowych mostu, zginęło blisko 2000 nielotnych jeszcze piskląt, zrzucanych do wody wraz z gniazdami. Jest to doskonały przykład na to ile jest jeszcze do zrobienia w świadomości ludzkiej. Prokurator uznał, że podejrzani owszem dopuścili się czynu karalnego, ale nie zrobili tego umyślnie. Prawdziwy paradoks. Od decyzji fundacja złożyła kolejny raz odwołanie i nie spocznie póki nie zapadnie wyrok skazujący.

Pomoc prawną w tej i w innych podobnych sprawach mamy od Pani Aleksandry Skinder i Pana Michała Stankiewicza z kancelarii „Lizak, Stankiewicz, Królikowski" oraz Pana Wojciecha Soińskiego z kancelarii „MERITUM s.c." bez tak wielkiej i zaangażowanej pomocy prawnej nie byłoby możliwe zrobienie czegokolwiek pozytywnego w tej sprawie.

Odsłony: 7387