Wiewióreczki
Obecnie (początek sierpnia) do Fundacji zaczęły trafiać małe wiewiórki z nawet bardzo oddalonych części naszego regionu. Małe wiewiórki są wyciągane z gniazd przez drapieżniki lub bezmyślnych ludzi, ale też często ich gniazda są niszczone przez nierozważną wycinkę oraz przycinanie drzew.
Pod naszą opieką pozostają cztery wiewiórki, z których dwiema chorymi zajmuje się z dużym zaangażowaniem Pani wet. Katarzyna Sulima oraz Pan Mirosław Wróbel z przychodni weterynaryjnej „Vetmedic".
Przy tych maluchach praca wre całą dobę, gdyż karmienie odbywa się dzień i noc... Biorąc pod uwagę fakt, iż w naszym „azylu" znajduje się jeszcze kilkudziesięciu pierzastych rezydentów, przydałaby się pomoc! Niestety, jak co roku, chętnych do pomocy nie ma... Bo i któż chciałby poświęcać swój wolny czas na sprzątanie i karmienie zwierząt, otrzymując w zamian jedynie własną satysfakcję? Jako osoba od tylu lat zajmująca się zwierzętami mogę tylko powiedzieć na zachętę, że nie ma nic piękniejszego jak oglądanie pierwszego lotu ptaka którego samodzielnie się wykarmiło od pisklęcia... Nie ma nic bardziej radosnego niż spoglądanie na słodko śpiące zwierzątko, najedzone i nieświadome tego jak bliskie było śmierci... A w naszych rękach tak bezpieczne i szczęśliwe... Czy to wystarczy by ktoś chciał pomóc?
Pomimo braku dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze względu na („trudny do zweryfikowania efekt ekologiczny") - już cztery lata mogliście Państwo oglądać transmisję internetową na żywo z budek jerzyków. Te piękne i okryte tajemnicą ptaki, gnieżdżące się w najbliższym lecz niedostępnym dla człowieka miejscu, nie byłyby dotąd przez nas poznane gdyby nie oko kamery. Trudno jest je chronić, nie znając potrzeb ani zwyczajów tego gatunku. Zadbaliśmy więc, aby jerzyki nie były dla nas tajemnicą. Stało się tak dzięki Państwa hojności z przekazania 1% na ratowanie ptaków, gdyż część zdobytych funduszy przeznaczana jest właśnie na tą transmisję.
Podziękowania kierujemy również firmie MARCONTREL która zakupiła w tym roku trzy nowe kamery oraz zamontowała cały sprzęt przy pomocy którego mogliście Państwo oglądać jerzyków w ich budkach.
Dziękujemy gorąco Panu Waldemarowi NITKA, za ponownie udostępnienie łączy przy pomocy, których możemy wyemitować obraz z budek jerzyków.
Nie zapominamy również o naszych zaprzyjaźnionych Ośrodkach do, których często wysyłane są nasze zwierzaki na specjalistyczne leczenie, skomplikowane operacje i rehabilitację.
Dziękujemy Enricowi Fuste z FALCIOT NEGRE z Hiszpanii (Katakonia) za udostępnienie ogromnej publikacji na temat zachowań i żywienia jerzyków, pomoc weterynaryjną oraz bezcenne wskazówki w odkarmianiu i leczeniu naszych podopiecznych.
Odsłony: 13442